Honours and Trophies
Since the club’s inception in 1973 we are proud to have collected many honours and trophies, many of which are on display in the clubhouse.

 

Award

Team

Manager / Coach

 

 

 

2020/21

 

 

NEHYL u15 Division 3 CHAMPIONS

U15 Jets

Rob Aston

NEHYL u15 Division 4 CHAMPIONS

U15 Hurricanes

Ryan Salmon, Barry Wiltshire

NEHYL u15 Division 4 Runners Up

U15 Falcons

Ryan Hall

NEHYL u9 Divisional Cup WINNERS

U9 Tornadoes

Colin Melhuish

NEHYL u8 Premier Cup WINNERS

U8 Seahawks

Steve Toft

NEHYL u8 Divisional Cup WINNERS

U8 Lions

Melvin Fenty

 

 

2019/20

 

 

NEHYL u15 Division 2 CHAMPIONS

U15 Lions

David Burton, Gareth Barefoot

NEHYL u15 Plate WINNERS

U15 Tigers

Marc Decelis

NEHYL u14 Division 1 Runners Up

U14 Vulcans

Ryan Ditchburn

NEHYL u9 Premier Division Autumn Cup WINNERS

u9 Lions

Dean Higgins, Mike Hannaway

 

 

 

 

 

2018/19

 

 

HAMPSHIRE u15 COUNTY CUP  –  WINNERS

u15 Trojans

Martin Ravenhill, Craig McArthur,

Sam Hawkins

EBFA u16 Division 2 CHAMPIONS

u16 Lions

Ramon San Emeterio, Martin Day

EBFA u16 Division 7 CHAMPIONS

u16 Jaguars

Rob Short

EBFA u15 Division 6 CHAMPIONS

u15 Spitfires

Mark Worrell, Paul Beard

NEHYL u14 Division 3 CHAMPIONS

u14 Lions

David Burton, Gareth Barefoot

NEHYL u13 Division 5 CHAMPIONS

u13 Jets

Rob Aston

NEHYL u13 Division 2 CHAMPIONS

u13 Vulcans

Ryan Ditchburn

NEHYL u12 Division 2 CHAMPIONS

u12 Eagles

Lee Edwards, Darren Stacey

NEHYL u14 League Plate WINNERS

u14 Lions

David Burton, Gareth Barefoot

NEHYL u13 League Plate WINNERS

u13 Jets

Rob Aston

NEHYL u12 League Bowl WINNERS

u12 Eagles

Lee Edwards, Darren Stacey

NEHYL u11 Divisional Autumn Cup WINNERS

u11 Tigers

Neil Roberts

NEHYL u10 Premier Division Autumn & Spring Cup Winners

u10 Ospreys

Mike Swift

NEHYL u8 Divisional Cup Winners

u8 Lions

Mike Hannaway, Dean Higgins

 

 

2017/18

 

 

HAMPSHIRE u14 COUNTY CUP  –  WINNERS

u14 Youth

Lee Davison-Poltock

NEHYL u11 Divisional Spring Cup WINNERS

u11 Hawks

Mike Jeffreys

NEHYL u10 Divisional Autumn Cup WINNERS

u10 Tigers

Rob Barnes

NEHYL u9 Divisional Spring Cup WINNERS

u9 Ospreys

Mike Swift

NEHYL u9 Divisional Spring Cup WINNERS

u9 Eagles

Will Lane / Ashley Rudd

 

 

2016/17

 

 

Hampshire u13 County Cup RUNNERS UP

u13 Youth

Lee Davison-Poltock / Mark Price

EBFA u13 Premier Division CHAMPIONS

u13 Youth

Lee Davison-Poltock / Mark Price

EBFA u13 League Cup WINNERS

u13 Youth

Lee Davison-Poltock / Mark Price

NEHYL u13 Division 1 CHAMPIONS

u13 Trojans

Martin Ravenhill

NEHYL u13 League Cup WINNERS

u13 Trojans

Martin Ravenhill

EBFA Division 6 CHAMPIONS

u15 Wolves

Jon Vickery

NEHYL Division 6 CHAMPIONS

u12 Panthers

Michael Allen

NEHYL u10 Divisional Autumn Cup & Spring Cup WINNERS

u10 Eagles

Lee Edwards / Darren Stacey

NEHYL u10 Divisional Spring Cup WINNERS

u10 Hawks

Mike Jeffreys

NEHYL u18 FAIR PLAY award

u18 Jaguars

Baiju Nakarja

NEHYL u9 FAIR PLAY award

u9 Spitfires

Luke Walden

NEHYL u8 FAIR PLAY award

u8 Athenians

Matt Kircher

 

 

 

 

2015/16

 

 

SURREY COUNTY CUP YOUTH  –  WINNERS

u18 Youth

Tony Roberts / Andy Keenan

NEHYL U18 Premier Division CHAMPIONS

u18 Youth

Tony Roberts / Andy Keenan

NEHYL U18 Division 2 CHAMPIONS

u18 Ravens

Andy Bradshaw

NEHYL U16 Division 3 CHAMPIONS

u16 Panthers

Darren Francis

Hampshire u12 County Cup RUNNERS UP

u12 Falcons

Lee Davison-Poltock / Mark Price

EBFA U13 League Plate WINNERS

u13 Tigers

Steve Cash

NEHYL U11 Spring Cup WINNERS

u11 Panthers

Molly Small

NEHYL U10 Autumn Cup WINNERS

u10 Lions

John Lock

NEHYL U8 SPORTSMANSHIP TROPHY

u8 Spitfires

Luke Walden

 

 

 

 

 

2014/15

 

 

Surrey  u11 County Cup RUNNERS UP

u11 Spartans

Lee Davison-Poltock

NEHYL  u11 Premier Division CHAMPIONS

u11 Spartans

Lee Davison-Poltock

NEHYL U11 League Cup WINNERS

u11 Spartans

Lee Davison-Poltock

EBFA  Division 2 CHAMPIONS           

u13 Kestrels           

Tim Handley

NEHYL u17 League Cup WINNERS

U17 Youth

Tony Roberts

NEHYL U14 SPORTSMANSHIP Trophy

U14 Jaguars

Gary Brett

 

 

 

 

 

 

2013/14

 

 

NEHYL u10 Division 1 CHAMPIONS

u10 Spartans

Lee Davison-Poltock

NEHYL u10 League Cup WINNERS

u10 Spartans

Lee Davison-Poltock

NEHYL u14  Division.3 CHAMPIONS

u14 Jaguars

Baiju Nakarja

NEHYL u9 Autumn Cup WINNERS

u9 Tigers

Steve Street

 

 

 

 

2012/13

 

 

NEHYL u18 Premier Division CHAMPIONS

u18 Youth

Samantha Goggin

SPL Division 2 CHAMPIONS

u17 Panthers

Garri Fanelli

NEHYL u12 Division.2 CHAMPIONS

u12 Trojans

Robert Oxley

Surrey Heath young sports team of year

u12 Vikings

Colin Cooper

NEHYL u12 SPORTSMANSHIP award

u12 Panthers

James Whittaker

 

 

 

 

2011/12

 

 

UEFA Best grassroots club silver award 2011

Club

 

FA Charter Standard Community Club of the year (National award)  

Club

 

NEHYL u11 Premier Division CHAMPIONS

u11 Vikings 

Colin Cooper

NEHYL u11 Division 1 CHAMPIONS 

u11 Raiders

Darren Barnard

EBFL  u13 Division 2 CHAMPIONS

U13 Vikings

Steve McClennan

NEHYL SPORTSMANSHIP Award

u16 Emeralds (Girls)

Paul Blair

 

 

 

2010/11

 

 

NEHYL u11 Premier Division CHAMPIONS

u11 Sabres

Darren Francis

 

 

 

2009/10

 

 

NEHYL u18 Premier Division CHAMPIONS

u18 Youth

Malcolm Kelsey

NEHYL u16 Premier Division CHAMPIONS

u16 Bears

Mark Kelly

 

 

 

2008/9

 

 

NEHYL u11 Premier Division CHAMPIONS

u11 Royals

LeePerry

NEHYL u10 Division 1 CHAMPIONS

u10 Thunder

Nick Varnes

 

 

 

2007/08

 

 

NEHYL u10 Division.1 CHAMPIONS

u10 Raiders

Lee Perry

NEHYL u11  League Cup WINNERS

u11 Lions

Steve Barnett

NEHYL u15 Division 1 CHAMPIONS

u15 Jaguars 

Rob  Bartlett

 

 

 

2006/07

 

 

Surrey County Cup  u16 Girls RUNNERS UP

u16 Girls

Kevin Smith

Surrey County FA FAIR PLAY AWARD

Club

 

NEHYL u16 SPORTSMANSHIP Trophy

u16 Girls

Kevin Smith

EBFA u10 Division.3 CHAMPIONS

u10 Tornadoes

Steve Barnett

EBFA Plate WINNERS

u10 Tornadoes

Steve Barnett

NEHYL u14 Division 3 CHAMPIONS

U14 Bears

Nick Rich

 

 

 

 

 

2005/06

 

 

SURREY u15 GIRLS COUNTY CUP WINNERS

u15 Girls

Kevin Smith

HAMPSHIRE u11 COUNTY CUP WINNERS

u11 Arrows

Andrew Parsons

NEHYL u11 Premier Division CHAMPIONS

u11 Arrows

Andrew Parsons

NEHYL u11 Division 1 CHAMPIONS

u11 Blades

David Harvey

NEHYL u11 Division 2  CHAMPIONS

u11 Cannons

Richard Cusden

NEHYL u12  League Cup WINNERS

u12 Athletic

Mark Kelly

EBFA u10 Division 3 CHAMPIONS

u10 Broncos

Colin Cooper

 

 

 

2004/05

 

 

NEHYL U10 Premier Division CHAMPIONS

u10 Arrows

Andrew Parsons

NEHYL U.10 League Cup WINNERS

u10 Arrows

Andrew Parsons

NEHYL u11 Cup WINNERS

U11 Athletic

Mark Kelly

NEHYL u10 FAIR PLAY CUP

u10 Braves

David Harvey

HOLLANS SPORTS CUP  U.10

u10 Eagles

David Quirk

NEHYL  u13A  Ash Trophy WINNERS

u13 Apaches

Malcolm Kelsey

 

 

 

2003/04

 

 

HAMPSHIRE u11 COUNTY CUP WINNERS

u11

Rob  Bartlett

SPL u13 Division 2 CHAMPIONS

u13B

Valerie White

NEHYL u12 League Cup WINNERS

u12 Apaches

Carl Waldron

NEHYL u10  Ash Trophy WINNERS

u10 

Mark Kelly

NEHYL u10  W division  CHAMPIONS

u10

V,Creasey

NEHYL u10  E division  CHAMPIONS

u10

Mark Kelly

 

 

 

2002/03

 

 

Hampshire County Cup  RUNNERS UP

u11 Apaches

Carl Waldron

NEHYL U11 League  CHAMPIONS

u11 Apaches 

Carl Waldron

SPL  GIRLS  League  CHAMPIONS

Girls

Peter  Friar

NEHYL U10 League Cup WINNERS

u10B    

S.Hamer

 

 

 

2001/02

 

 

NEHYL u10 League  CHAMPIONS  (W)

u10A 

Carl Waldron

NEHYL  u10 League  CHAMPIONS  (E)

u10B            

M.Homewood

 

 

 

2000/01

 

 

HAMPSHIRE u11 COUNTY CUP WINNERS

U11A

Mike  Ryan

NEHYL u11 League CHAMPIONS

u11A

Mike  Ryan

NEHYL u11 League Cup WINNERS

u11A

Mike  Ryan

NEHYL U13 Division.3 CHAMPIONS

u13

Mark Quartermain

NEHYL u12 SPORTSMANSHIP AWARD

u12B

David Setty

 

 

 

1999/2000

 

 

NEHYL u10 League CHAMPIONS (E)

U10A

Mike Ryan

NEHYL u10 League Cup WINNERS

U10A

Mike Ryan

 

 

 

1998/99

 

 

NEHYL u11 Division 4 CHAMPIONS

u11 Colts

Mark Quartermain

NEHYL u10 ASH Trophy WINNERS

u10    

Malcolm  Paul

 

 

 

1997/98

 

 

NEHYL u13 CUP WINNERS

u13A

Trevor Friday

 

 

 

1996/97

 

 

 

 

 

1995/96

 

 

NEHYL u13 SPORTSMANSHIP Award

u13

Keith Jaycock

 

 

 

1994/95

 

 

NEHYL u17 SPORTSMANSHIP Trophy

u17

Paul Dyer

NEHYL U16 SPORTSMANSHIP Award

u16

Phil Rush

 

 

 

1993/94

 

 

THAMES VALLEY GIRLS LEAGUE u15 League CHAMPIONS

u15 Girls

J. Jarvis

 

 

 

1992/93

 

 

THAMES VALLEY GIRLS LEAGUE u14 League Cup WINNERS

u14 Girls

J. Jarvis

 

 

 

 

 

1991/92

 

 

WSBL u15 League CHAMPIONS

u15

Ken Carroll

WSBL u15 CUP WINNERS

u15

Ken Carroll

NEHYL u10A League CHAMPIONS

u10A

Trevor Friday

BBL u10B League CHAMPIONS

u10B

Brian Seaman

 

 

 

1990/91

 

 

WSBY U14 League CHAMPIONS

u14

Ken Carroll

 

 

 

1989/90

 

 

BBL u15  SPORTSMANSHIP Award

u15    

Roger  Simpkins

BBL u11 SPORTSMANSHIP Award

u11    

Frank  Coyle

 

 

 

1988/89

 

 

NEHYL u17 SPORTSMANSHIP Award

u17B

Gary Davies

BBL u14 SPORTSMANSHIP Award

u14

Roger Simpkins

 

 

 

1987/88

 

 

NEHYL uU15 SPORTSMANSHIP Award

u15

Keith  Morgan

 

 

 

1986/87

 

 

 

 

 

1985/86

 

 

 

 

 

1984/85

 

 

 

 

 

1983/84

 

 

WSBL u10 League CHAMPIONS

u10A

Peter  Newberry

WSBL U10 SPORTSMANSHIP TROPHY

u10A

Peter  Newberry

BBL U12 ROGER DONKD SPORTSMANSHIP TROPHY

u12    

Mel Marks

 

 

 

1982/83

 

 

NEHYL U16 League CHAMPIONS

u16

Roger Etheride

BBL u11 CUP WINNERS

u11

Mel Marks

D.JUN D.HAMERSMA TOERNOOL HOLLAAND  CUP WINNERS

u11

Mel Marks

BBL u11 SPORTSMANSHIP Shield

u11

Mel Marks

 

 

 

 

 

1981/82

 

 

FDL u15 League CHAMPIONS

u15

Roger Etheride

FDL u13 Cup WINNERS

u13

Terry  Law

BBL u11 SPORTSMANSHIP Shield

u11    

Mike Clark

FDL u10 SPORTSMANSHIP Award

u10

Mel Marks

 

 

 

1980/81

 

 

FDL u15 Division 1 CHAMPIONS

u15

Ron Dyer

FDL u15 League Cup WINNERS

u15

Ron Dyer

 

 

 

1979/80

 

 

FDL u12 League Cup WINNERS

u12

Ken  Johnson

BBL u10 SPORTSMANSHIP award

u10

Roger Law

 

 

 

1978/79

 

 

 

 

 

1977/78

 

 

Hampshire u11 County Cup  RUNNERS UP

u11

Ray Church

FDL u12 League CHAMPIONS

u12

Maurice Lucas

 

 

LEAGUE ABBREVIATIONS

 

NEHYL  –   North East Hants Youth League

SYL – Surrey Youth League

EBFA  – East Berks Football Alliance

WSBL – West Surrey Boys League

EBL – East Berks League

BBL – Bracknell Boys League

SPL – Surrey Primary League

FDL  – Farnborough & District League